Trojmedzie - unikátne miesto, kde môžete stáť naraz v troch štátoch. Miesto kde sa stretávajú hranice Slovenska, Poľska a Česka. Trojmedzie sa nachádza vo vedľajšej obci Čierne. Na trojmedzí je k dispozícii detské ihrisko, altánok so stojanom na opravu bicyklov, stroje na posilňovanie, studničky s vodou.
Obranný systém Šance: pôvodne slúžil na obranu Jablunkovského priesmyku proti tureckému nebezpečenstvu. Počas protihabsburských povstaní v 17. storočí sa využili na obranu Sliezska proti vpádom uhorských povstaleckých vojsk. Obranný systém Šance tvorili 4 hlavné pevnosti a niekoľko menších pevnôstok. Ako prvé sa v prameňoch spomínajú Staré šance (Svrčinovec), prvá písomná zmienka o nich pochádza z roku 1578. Malé Šance (Čierne) sa spomínajú od roku 1644. S výstavbou nového opevnenia – Veľkých alebo Jablunkovských šancí sa začalo v roku 1663.
Prístup:
Mariánske pútnické miesto Živčáková – na sviatok Najsvätejšej trojice v roku 1958 sa mala obyčajnému mužovi zjaviť Panna Mária. V roku 1993 sa na hore Živčáková postavila kaplnka a v roku 2015 kostol. Okolie ponúka pokoj, ticho a niekoľko upravených prameňov čistej horskej vody, ktorej sa pripisujú liečivé účinky.
Slovenský orloj v Starej Bystrici- najväčšia drevená stavba na Slovensku. Má podobu sediacej Sedembolestnej Panny Márie. Vo výklenkoch orloja je umiestnených šesť bronzových plastík: knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Nájdete tam aj sedem sôch slovenských apoštolov - sv. Cyril, sv. Metod, sv. Andrej-Svorad, sv. Beňadik, sv. Gorazd, sv. Bystrík a sv. Vojtech.
Múzeum kysuckej dediny ukazuje krajinu, ľudovú architektúru a spôsob života i kultúru ľudu v druhej polovici 19. storočia a prvej polovici 20. storočia.
Historická lesná úvraťová železnica v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke je národnou kultúrnou pamiatkou. Múzeum Kysuckej dediny je otvorené pre verejnosť od 30. apríla do 31. októbra.
Megonky (Čadca) - nálezisko kamenných gulí v Megoňkách, ktoré je najväčším svojho druhu v Európe. Ide o súčasť komplexu ťahajúceho sa až do obce Klokočov, cez Korcháň až po Megoňky. Skalné gule rôznych veľkostí od 30 cm po viac ako 2 m. Gule boli objavené v roku 1988 pri odstrele horniny v kameňolome.
Kysucká galéria v Oščadnici je galériou s regionálnou pôsobnosťou. Jej poslaním je na základe prieskumu a vedeckého výskumu zhromažďovať, ochraňovať, vedecky a odborne zhodnocovať a odborne spracovávať diela všetkých disciplín výtvarného umenia domáceho a zahraničného pôvodu jednotlivých historických období a súčasnosti, s prihliadnutím na územnú pôsobnosť v regióne Kysuce.
Ďalšie zaujímavé miesta:
Kysucké múzeum v Čadci
Vlastivedné múzeum (Krásno nad Kysucou)
Kaštieľ Radoľa
Mestské kupalisko v Čadci
Plaváreň v Čadci
Viac informácií, čo vidieť v regióne Kysuce, nájdete na: